Zaključek akcije Podari obleko, posadi smreko

Med 18. in 22. marcem 2024 je Osnovna šola Horjul postala središče zbiranja oblačil. Pod geslom “Podari obleko, posadi smreko” je šola v sodelovanju s podjetjem Valtex izvedla mednarodni projekt podjetja Answear Wear&Share, ki trenutno poteka v petih državah. Srčna zahvala vsem, ki ste skupno darovali kar 100 kg oblačil. Največ oblačil na šoli je zbral 2. a razred. Prav vsa bodo našla nove lastnike ali predelana v avtomobilski industriji (slabša).

Strokovnjaki opozarjajo, da v Sloveniji letno zavržemo kar 17.000 ton tekstila, na ekološki način pa predelamo zgolj 15% takšnega tekstila. Preostanek zavrženih oblačil konča v sežigalnici ali celo na odlagališčih. Tekstil je zaradi svoje sestave  slabo razgradljiv. Pri sežigu 1 kg komunalnih odpadkov, kamor se največ odlaga tekstil, nastane 52 kg CO₂. Z akcijo smo poskrbeli za ponovno uporabo oziroma predelavo oblačil, s tem pa zmanjšali količino odloženih odpadkov in posledično količino CO₂ izpustov. Vsaka sodelujoča šola v zameno prejme sadiko smreke, ki bo v zreli za proces fotosinteze v letu dni posrkala 24 kg CO₂ iz ozračja, s čimer še dodatno pomagamo razbremeniti okolje CO₂ izpustov in skozi celoten projekt ozaveščamo osnovnošolce o pomenu zbiranja in ponovne uporabe odvrženih odpadkov.

Zapisala Alenka Krušič