Prva praktična delavnica na šolskem vrtu Osnovne šole Horjul

V torek, 17. 10. 2023, smo imeli na šolskem vrtu praktično delavnico z naslovom Kaj sejemo jeseni. Obiskale so nas članice Društva kmečkih in podeželskih žena Dobrova – Horjul – Polhov Gradec, ki so vodile delavnico. Najprej so učence postavile pred izziv, in sicer je ga. Cilka prinesla dva jesenska pridelka (repo in kolerabo), ki sta bila narezana na palčke. Učenci so nato ugotavljali, kaj jedo. Kolerabo so kar hitro prepoznali, z repo pa so imeli več težav, ker je še niso jedli surove. Posladkali so se tudi z jabolčnim domačim čipsom in poskusili andske jagode. Njihov komentar o okusu andskih jagod je bil: »Kot bi jedel paradižnik, ki je potresen s sladkorjem.«

Nato so se lotili dela na vrtu. Najprej so opleli gredi in ju obogatili z zemljo za vrt. V prvo gredo so posadili zimsko čebulo in česen. Spomladi pa upamo, da bo naš vrt zažarel v pisanih barvah, kajti v drugo gredo so posadili tulipane, narcise, zvončnice in nageljne. Članice društva so poskrbele tudi za naše zdravje. Posadili so namreč ognjič, iz katerega lahko naredimo mazilo za rane in pike žuželk. Dobili smo še veliko nasvetov za uspešno vrtnarjenje. Preživeli smo res prijetno in poučno urico na šolskem vrtu. Veselimo se naslednje praktične delavnice s kmečkimi ženami, ki bo praznično obarvana. V mesecu decembru bomo namreč pekli piškote z vonjem po praznikih.

Cirila Šramel, mentorica interesne dejavnosti Šolski vrt